strona głównaMEDYCYNA ESTETYCZNAnadpotliwość pach, dłoni i stóp

Leczenie nadpotliwości pach, dłoni lub stóp


Wydzielanie potu jest naturalnym i zdrowym sposobem chłodzenia ciała. Na ciele ludzkim jest ok. 2-3 mln gruczołów potowych. Gdy pot pojawia się na skórze, zaczyna z niej parować i w ten sposób odprowadza ciepło z naszego organizmu. Taki mechanizm skutecznie chroni nas przed przegrzaniem – im większego potrzebujemy schłodzenia, tym więcej wydzielamy potu.
U niektórych osób pocenie się jest jednak zbyt duże w stosunku do aktualnych potrzeb termoregulacyjnych i nie jest nieuzasadnione wysoką temperaturą otoczenia czy wzmożoną aktywnością fizyczną. Niektóre miejsca  na ciele, pocą się na tyle intensywnie, iż wywołuje to dyskomfort.
Nadaktywność gruczołów potowych określamy jako nadmierną potliwość. Gruczoły potowe wydzielają wtedy – zupełnie niepotrzebnie – nadmierne ilości potu, który nie może szybko odparować ze skóry. Wynikiem tego są wilgotne pachy i bardzo często również ubranie pod pachami.

Zwiększona potliwość
W nadmiernej potliwości gruczoły potowe są nadaktywne, produkują za dużo potu i pracują również wtedy, gdy powinny odpoczywać. Wykazano, że niektóre osoby wydzielają go nawet 4-5 razy więcej niż jest to potrzebne do ich sprawnej termoregulacji. Najczęściej spotykaną postacią nadmiernej potliwości jest nadpotliwość pach. Dotyczy ona przeważnie osób w wieku 24-64 lat i jest dolegliwością dziedziczną. Zabiegowi leczenia nadpotliwości poddajemy również takie okolice jak  dłonie i  stopy.

                                                                   Toksyna botulinowa
W walce nadmiernym wydzielaniem potu polecamy ostrzykiwanie nadmiernie pocących się miejsc toksyną botulinową- BOTOX lub AZZALURE. Blokowanie czynności gruczołów potowych przy pomocy toksyny botulinowej  jest uważany obecnie za zabieg przynoszący najlepsze rezultaty i jednocześnie obarczony małym ryzykiem.
Za pomocą jednego zabiegu można zlikwidować tę przykrą dolegliwość na kilka miesięcy.

Mechanizm działania polega na czasowym blokowaniu impulsów nerwowych, które stymulują gruczoły do produkcji potu. Powoduje to zatrzymanie ich czynności i zahamowanie pocenia się. Toksyna botulinowa powoduje całkowitą likwidację lub znaczne zmniejszenie nadpotliwości u prawie wszystkich leczonych pacjentów, a czas jej działania wynosi przeważnie 6-12 miesięcy. Zabieg jej podania jest szybki (ok. 30 minut), bezbolesny (przebiega w znieczuleniu kremem EMLA) i bardzo bezpieczny. Jeżeli chodzi o efekty (ustąpienie nadpotliwości), to są one widoczne już po kilku dniach po zabiegu. Kolejny zabieg wykonuje się po ustaniu działania toksyny. Iniekcje muszą być okresowo powtarzane, przeważnie raz do roku, w celu utrzymania korzystnych efektów.

 

   Przeciwskazania:

  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
  • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
  • stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia:-aminoglikozydy (streptomycyna) gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.)- aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina)- D-penicylamina (Cuprenil)- cyklosporyna- tubokuraryna, pankuronium, galamina- sukcynylocholina- inkomycyna, tetracyklina, polimyksyna
  • miejscowe infekcje skóry
  • ciąża, okres laktacji
  • zaburzenia krzepnięcia
  • stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna)

CENNIK ZABIEGÓW

W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies.
orzystanie z serwisu jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.