strona głównaMEDYCYNA ESTETYCZNASTYMULATORY TKANKOWE

STYMULATORY TKANKOWE

Stymulatory tkankowe (określane także jako stymulatory kolagenu lub biostymulatory) to coraz częściej wykorzystywane w medycynie przeciwstarzeniowej preparaty wprowadzane pod skórę, służące do odbudowy jej struktur, dzięki silnemu pobudzeniu komórek do produkcji kolagenu i elastyny- substancji odpowiedzialnych za sprężystość i nawilżenie skóry.
Dzięki temu możliwe jest naturalne wypełnienie tkanek, które utraciły swoją objętość i uzyskanie efektu liftingu, a także znaczna poprawa jakości i gęstości skóry.
Stymulatory tkankowe są mało inwazyjne i wysoce skuteczne. Pobudzą skórę do samodzielnej regeneracji, zapewniając trwały i naturalny efekt poprawy jędrności, gęstości oraz jej jakości . Efekty ich działania narastają z czasem.
Niektóre stymulatory dają efekt widoczny od razu po zabiegu, w postaci natychmiastowej poprawy owalu twarzy i wygładzeniu zmarszczek, na rezultaty działania innych stymulatorów kolagenu należy poczekać kilka miesięcy.
Zabieg rekomendowany jest dla osób już po 25 roku życia.
Grupa stymulatorów tkankowych nieustannie się poszerza, gdyż z uwagi na małą inwazyjność i wysoką skuteczność stale zyskują na popularności.
Stymulatory tkankowe mogą być stosowane do powiększania objętości okolic skóry (wolumetria), szczególnie do poprawy wyglądu okolicy wokół oczu oraz przy objawach starzenia się skóry. Służą bardziej do kompleksowego usuwania objawów starzenia się skóry, takich jak wiotkość, ubytki tkanki podskórnej i związane z tym zagłębienia itp. niż do usuwania pojedynczych zmarszczek
Niektóre biostymulatory mogą być stosowane pod oczami w celu zniwelowania cieni pod oczami i odżywienia skóry w tej okolicy. Takie preparaty to na przykład Nucleofill Soft Plus Eyes, Lumi Eyes i Sunekos 200.
Inne stymulatory tkankowe mogą być stosowane w obrębie dłoni. Do zabiegów na dłoniach wykorzystać można na przykład takie preparaty jak Crystalys, Sunekos i Linerase.

Formuła każdego produktu będącego stymulatorem tkankowym jest nieco inna – w ich skład mogą wchodzić różne substancje czynne, takie jak kolagen, aminokwasy, kwas hialuronowy, kwas L-polimlekowy czy hydroksyapatyt wapnia. Różnią się one mechanizmem działania, wskazaniami, obszarami leczenia, technikami iniekcji, rezultatami oraz długością ich utrzymywania
się w skórze. Rodzaj stymulatora oraz ilość zabiegów w serii kosmetolog dobiera indywidualnie po diagnozie skóry i szczegółowym wywiadzie.

Wskazania do zabiegów z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych

  • utrata sprężystości i jędrności skóry
  • pojawienie się zmarszczek i linii mimicznych
  • zmęczona i poszarzała cera
  • korekcja fałdów nosowo-wargowych,
  • modelowanie policzków,
  • wypełnianie linii marionetki,
  • korekta linii żuchwy i okolicy podjarzmowej,
  • korekta kształtu nosa i brody



Efekty po zastosowaniu stymulatorów tkankowych:

 
• poprawa jędrności, elastyczności i gęstości skóry (naturalny efekt liftingu)
• spłycenie lub redukcja zmarszczek i bruzd
• skóra jest gładka, a rysy wysmuklone
• samodzielna regeneracja skóry
• uwydatnienie kości policzkowych
• poprawa konturów i owalu twarzy;
• zmniejszenie cieni pod oczami i rewitalizacja skóry w okolicy oka;
• wypełnienie skroni;
• modelowanie nosa;
• podkreślenie owalu twarzy,
• redukcja drugiego podbródka i chomików,
• działanie antygrawitacyjne,
• nawilżenie, rozjaśnienie i odżywienie skóry;

W przypadku większości stymulatorów kolagenu pierwsze efekty (wypełnienie tkanek) są widoczne od razu po zabiegu. Jako, że działaniem tego rodzaju preparatów jest stymulowanie procesów produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, dlatego rezultaty zabiegu (zarówno rewitalizacja skóry, jak i efekt liftingu) są coraz bardziej widoczne w miarę upływu czasu. Pełne działanie stymulatorów tkankowych możemy zaobserwować zatem po kilkunastu tygodniach od wykonania procedury.
Utrzymanie się efektów zabiegu zależy od wieku i wyjściowego stanu skóry pacjenta, uwarunkowań genetycznych, trybu życia i składu preparatu. Zazwyczaj efekty zabiegów z wykorzystaniem stymulatorów kolagenu utrzymują się dłużej niż efekty zastosowania wypełniaczy, zazwyczaj 2-3 lata, ponieważ stymulacja fibroblastów pozwala na wytwarzanie przez organizm substancji odpowiedzialnych za napięcie i sprężystość skóry

 

Jak wygląda wizyta:
Procedury z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych należą do zabiegów małoinwazyjnych, co oznacza, że pacjent od razu po zabiegu może wrócić do domu.
Po wywiadzie dot. stanu zdrowia i zakwalifikowaniu się do zabiegu pierwszym krokiem jest zastosowanie znieczulenia miejscowego (zazwyczaj stosuje się krem znieczulający), dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu podczas procedury. Preparat podaje się metodą iniekcji; specjalista korzysta z cienkiej igły lub kaniuli i podaje preparat na odpowiednią głębokość skóry. W zależności od rodzaju preparatu wykonuje się wkłucia punktowe lub mikroiniekcje liniowe z wycofywaniem. W zależności od produktu i miejsca aplikacji wykonuje się masaż, aby prawidłowo rozprowadzić produkt. Zabieg trwa około 30-40 minut.
Po zabiegu pacjent może powrócić do codziennych czynności. Nie zaleca się nakładania makijażu bezpośrednio po wykonaniu procedury. Przez kilka tygodni lepiej także unikać słońca. Po wykonaniu procedury mogą wystąpić niewielkie zasinienia w miejscu wkłuć, zaczerwienienie i lekki obrzęk skóry, jednak wszystkie objawy powinny ustąpić w ciągu kilku dni.
Działanie regeneracyjne preparatu przebiega w sposób kilkuetapowy. W początkowym etapie, po wstrzyknięciu preparatu otrzymywany jest pierwotny efekt wynikający z wypełnienia preparatem. Następnie, woda wchodząca w skład preparatu zostaje wchłonięta, co skutkuje zauważalnym pozornym wycofaniem się efektu.
W końcu, na skutek stymulacji syntezy włókien kolagenowych, dochodzi do odbudowania struktury kolagenowej będącej szkieletem tkanki skórnej. Prowadzi to do powstania ostatecznego rezultatu zabiegu.

Zalecenia pozabiegowe:
W przypadku biostymulatorów wystąpić mogą krótkotrwałe skutki uboczne, takie jak obrzęk, zaczerwienienie, zasinienia czy też ból, nadwrażliwość i świąd w miejscu wkłuć.
Bezpośrednio po zabiegu nie należy nakładać makijażu, najlepiej zrobić to dopiero następnego dnia.
Należy unikać wysiłku fizycznego w dniu wykonania zabiegu.
W przypadku obrzęku pozabiegowego można zastosować zimny okład.
Należy masować miejsca zabiegowe przez 10 dni, 10 minut rano i 10 minut wieczorem.
Należy ograniczyć opalanie obszarów poddawanych zabiegowi i unikać ekspozycji na promieniowanie UV do czasu ustąpienia początkowej opuchlizny i zaczerwienienia.
Należy pielęgnować skórę przy użyciu kremów regenerujących, które są obojętne dla skóry (bez kwasów owocowych, retinolu, wit. C itp.).

Przeciwskazania do zabiegów z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych:

  • ciąża i okres karmienia piersią,
    uczulenie na składniki preparatu,
    czynne choroby autoimmunologiczne (np. choroby tarczycy);
    miejscowe stany zapalne, wirusowe i infekcyjne w obrębie skóry (np. opryszczka);
    choroby nowotworowe;
    skłonność do tworzenia się blizn przerostowych (bliznowców).
    przyjmowanie leków wpływających na krzepliwość krwi,
    stosowanie w tych samych okolicach innych trwałych/długo utrzymujących się preparatów wypełniających
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies.
orzystanie z serwisu jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.